Öntözőrendszer, de miért?
A páratlanul szép kert elérése kemény munkába kerül.Nem töltené szívesebben a felszabaduló órákat családjával vagy szabadidős tevékenységével a locsolás és öntözés monotonitása helyett?
A káposzta bagolylepke, hasonlóan a többi kártevőkhöz a rovarok osztályába és a lepkék rendjébe tartozik. A lepkék rendjén tovább haladva eljutunk a bagolylepkefélék családjához.
Rendkívül ellenálló természetének köszönhetően Európában teljesen elterjedt, sőt a kártévő lepkék közül a bagolylepke akár 2000 méter magasan is átvészeli a környezeti hatásokat.
A bagolylepke a veteményes veszedelmes kártevője, elsősorban a káposztaféléket támadja, de nem veti meg az összes többi szántóföldi illetve kertészeti növényeket: saláta, paradicsom vagy hagyma).
A bagolylepke hernyója kifejezetten a leveleket támadja, melynek következtében a vetemény lassú, de biztos pusztulásnak indul.
Az idősödő hernyók érzékenyen reagálnak a fényhatásokra és az igazi pusztítást ebben a fejlődési szakaszban okozza, ugyanis a fénytől menekülve egészen a káposztafej belsejéig rágják magukat, melynek hatására a káposzta elrothad.
A bagolylepke fejlődési fázisai három részből állnak, melyek között 2 fejlődési formája nem kívánt a veteményes közelében:
• lepke: kb. 30 mm széles és a szárnyszín egyedről-egyedre változó, de jellemzően a zöld, barna és szürke színek dominálnak megjelenésükben
• hernyó: sötét színű (zöldes vagy barnás), teljes hosszában sötét foltok borítják. A legkönnyebben az oldalán található sárga csíkozásról lehet felismerni
• báb: világosbarna színvilágban és kúpos formában jelenik meg, ebben a fázisban nem ártalmas a veteményesre
Tovább növeli a bagolylepke pusztító mivoltát a gyors szaporodása, ugyanis kétnemzedékes fajról beszélhetünk, ezáltal tavasztól nyár végéig kétszer biztosan számíthatunk a megjelenésére.
A védekezés a bagolylepke illetve annak hernyója ellen permetezéssel érhető el.
Sorry, comments are closed for this post.